Новини
Чорнобильські уроки
26 квітня 2021 року виповнюється 35 років з дня однієї з найстрашніших катастроф в історії людства — аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Минуть ще роки й десятиліття, а цей трагічний день усе одно хвилюватиме людей. Чорнобильське лихоліття залишиться навіки в пам’яті тих, хто пройшов горнило Чорнобиля. Наш земний уклін, наша довічна вдячність усім, хто взяв участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відроджував і продовжує відроджувати до нового життя обпалену радіацією землю. Священна пам’ять про всенародний подвиг ніколи не зітреться зі сторінок історії, не згасне у віках. З метою донесення до свідомості школярів масштабів чорнобильської катастрофи, прищеплення любові до рідного краю, виховання почуття співчутливості, критичного ставлення до історичних подій з 22 по 26 квітня у класних колективах нашого закладу відбулись уроки мужності: «Чорнобильські уроки: скорбота пам’яті людської», «Чорнобиль – біль душі… », «Біль і мужність Чорнобиля», година інформування «Іншої землі у нас не буде, нам потрібно нашу зберегти». Здобувачі освіти пригадали події, які відбулися 26 квітня 1986 року. Бібліотекар закладу Г.В.Хомотюк підготувала виставку- репортаж «Гірчить Чорнобиль, крізь роки гірчить…» , а також провела бібліотечну годину для учнів 1 – 4 класів, школярі запалили свічку пам’яті та хвилиною мовчання вшанували ліквідаторів аварії.
Всесвітній день книги і авторського права
Що таке інтелектуальна власність і авторське право, зокрема, а що не є об’єктом авторського права? Якими є особливості регулювання авторського права і суміжних прав в Україні та Євросоюзі? Як автор може захиститися у разі порушення свого права інтелектуальної власності? Про це здобувачам освіти розповіла класний керівник Столярчук Ю.В. на інфохвилинці. Дата святкування Всесвітнього дня книги та авторського права припадає на 23 квітня. Вона вельми символічна для світової літератури. У цей день покинули світ або прийшли в нього такі знамениті і відомі автори як Шекспір і Сервантес, Моріс Дрюон і Інка Гарсіласо де ла Вега, Мануель Мехіа Вальєхо і Володимир Набоков, X. Лакснесс і Григір Тютюнник.
Екологічний квест « Доля планети в наших руках»
Ми живемо на найдивовижнішій планеті – планеті світлих сонячних ранків, яскравих лагідних днів і тихих зоряних ночей, що пахнуть м’ятою та матіолою. На планеті, що дарує найщиріші почуття і щастя тим, хто шанує, любить та оберігає її. 22 квітня усе світове людство відзначає Міжнародний День Землі. Цей день став загальнолюдським символічним святом любові та турботи за наш спільний дім. Сьогодні класний керівник Ремезюк Г.І. із п’ятикласниками провели екологічний квест “Доля планети в наших руках!”, щоб ще раз нагадати про необхідність збереження навколишнього середовища і планети в цілому. Під час гри команди виконувала поставлені завдання та гідно проходили кожну екологічну станцію. Учні показали свою кмітливість, спритінсть, швидкість, бажання перемагати та працювати разом, дізнаючись із цікавих розповідей про рослини, які ростуть і тварин, що мешкають в Україні, а також є рідкісними і потребують нашої охорони.
Безпечний інтернет
Цифрове середовище, зокрема мережа Інтернет, сьогодні є не лише важливим джерелом інформації, але і способом комунікації, який нівелює перепони для спілкування. Через глобальний вплив COVID-19 діти проводять все більше часу в Інтернеті.З метою дослідження позитивних і негативних сторін Інтернету, засвоєння правил безпечної роботи у всесвітній мережі, сприянню обізнаності учнів про небезпеки, які існують в Інтернеті та шляхи їх подолання, протягом тижня здобувачам освіти та їх батькам були запропоновано ряд профілактичних заходів. Вони мали змогу, на платформі Classroom та у вайбері, переглянути запропоновані відеоматеріали та опрацювати пам’ятки безпечної роботи у всесвітній мережі.
17 квітня — День довкілля
Щороку третьої суботи квітня в Україні відзначають День довкілля. Цей день було започатковано на базі Всеукраїнської акції «Дерево — Життя», тому й відзначають його в найкращий весняний час для озеленення та благоустрою населених пунктів. Українці долучаються до акцій, направлених на збереження та примноження природного фонду рідної країни. Цьогоріч карантинні заходи внесли у цю традицію суттєві корективи. Але школярі не забувають дбати про навколишнє середовище та активно долучилися до участі у фотоконкурсі «Природа в об’єктиві». Учні впорядковували клумби, підбілювали та садили дерева, облагороджували присадибні ділянки.
Цікаві новини від МОН
Сьогодні в нашій щотижневій розсилці читайте про звільнення учнів 11-х класів від ДПА у 2020/2021 навчальному році, стипендії та премії Президента України для учнів шкіл, які мають високі результати навчання, законопроєкт про ліцеї, Найбільший урок у світі з екології та кліматичних змін, а також про інші важливі новини.
УЧНІВ 11-Х КЛАСІВ У 2020/2021 Н.Р. ЗВІЛЬНЕНО ВІД ДПА
Учні, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації. Відповідний закон №5014 ухвалила Верховна Рада.
Водночас передбачено, що учні мають право пройти ДПА, зокрема у формі ЗНО, за власним бажанням.
Докладніше – за посиланням.
Захист навколишнього середовища – обов’язок кожного, навіть найменших. Для того, щоб підвищити обізнаність дітей у проблемі зміни клімату, разом із Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) EdEra розробила план та матеріали до Найбільшого уроку у світі з екології та кліматичних змін. Матеріали уроку включають план уроку для вчителя, презентацію уроку та робочий зошит для учнів. Презентація – важливий елемент Найбільшого уроку у світі з екології та кліматичних змін. Вона супроводжує усі активності, які відбуваються під час заняття, та містить зображення, відео, графіки і таблиці. Презентація підійде для використання як під час уроку в аудиторії, так і під час дистанційного навчання.
Презентацію ви можете завантажити за посиланням: https://bit.ly/2O7x7VQ.
Нагадуємо, що вчителі, які успішно пройдуть тестування, отримають сертифікат учасника, розрахований на 2 академічні години.
Також серед усіх учасників буде проведено розіграш подарунків від ЮНІСЕФ. Для того, щоб взяти участь потрібно:
- провести урок та зробити декілька фото проведеного уроку разом з учнями
- опублікувати їх у Фейсбуці з хештегом #планета_мій_дім
- заповнити форму учасника до 21 квітня включно (обовʼязково): https://forms.gle/QfSo1uohCgJ15Lyu7
Результати розіграшу повідомлять 50-ти переможцям поштою у День Землі, 22 квітня. Переможці отримають набір для збору станції моніторингу якості повітря. За допомогою цього простого у користуванні приладу школа долучиться до збору даних у своєму населеному пункті для SaveEcoBot, єдиного в Україні екологічного чат-боту, який поєднує дані про забруднення, забруднювачів та інструменти захисту довкілля.
СТИПЕНДІЇ ТА ПРЕМІЇ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ДЛЯ УЧНІВ,
ЯКІ МАЮТЬ ВИСОКІ РЕЗУЛЬТАТИ НАВЧАННЯ
Уряд ухвалив постанову про призначення і виплати стипендій та премій Президента України для учнів шкіл, які мають високі результати навчання.
Стипендії за найвищі результати ЗНО призначатимуться щороку не більш ніж 270-м учасникам тестування, які здобули повну загальну середню освіту в поточному році, отримали найбільшу загальну суму балів за результатами ЗНО з усіх предметів, визначених обов’язковими для складання, зараховані до закладів вищої освіти України і постійно проживають в Україні.
Стипендії виплачуватимуться протягом календарного року з 1 вересня щомісяця у розмірі 10 000 гривень. Особи, яким призначено стипендію, зберігають право на отримання інших стипендій.
Премії Президента України для переможців всеукраїнських і міжнародних олімпіад з навчальних предметів призначатимуться щороку – це буде не більш ніж:
- 85 премій для переможців всеукраїнських олімпіад;
- 40 премій для переможців міжнародних олімпіад.
Премії для переможців всеукраїнських і міжнародних олімпіад призначатимуться за умови, що особи здобувають освіту в закладах освіти України і постійно проживають в Україні. Премії виплачуватимуться одноразово в розмірі:
- для переможців всеукраїнських олімпіад – 20 000 гривень;
- для переможців міжнародних олімпіад – 100 000 гривень.
Докладніше про ці стипендії та премії читайте за посиланням.
Працівників освіти, залучених до проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2021 році, за їхнім бажанням щеплюватимуть вакциною проти COVID-19. Освітян вакцинуватимуть організовано мобільними бригадами з імунізації. За координацію процесів, формування списків охочих вакцинуватись та планування графіку виїздів мобільних бригад відповідають регіональні координатори з вакцинації.
Працівники освіти, які залучені до ЗНО та мають бажання вакцинуватися, можуть звертатися до структурних підрозділів з питань освіти обласних державних адміністрацій. Вони, своєю чергою, узагальнять списки та передадуть їх регіональним координаторам з вакцинації для подальшого детального планування.
Через 28 днів після щеплення першою дозою працівників сфери освіти, які матимуть бажання щеплюватися, вакцинують другою дозою з тієї ж партії вакцин. Тобто за кожною особою, щепленою першою дозою, буде зарезервована друга доза із цієї ж партії.
Докладніше – за посиланням.
ВЕРХОВНА РАДА УХВАЛИЛА ЗАКОНОПРОЄКТ ПРО ЛІЦЕЇ, ПОПЕРЕДУ – ДРУГЕ ЧИТАННЯ
Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт №4629-1 щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти. Своєю чергою МОН пропонує додаткові зміни до другого читання.
Законопроєкт визначає нові вимоги до започаткування та провадження освітньої діяльності комунального ліцею, виконання яких має забезпечити засновник. Зокрема, документ передбачає, що опорні заклади освіти забезпечуватимуть здобуття не лише початкової та базової середньої освіти, а й профільної середньої.
Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання зможуть ухвалювати Верховна Рада АР Крим, обласні, міські ради та представницькі органи інших територіальних громад, які спроможні забезпечити функціонування ліцею відповідно до вимог законодавства. Тобто законопроєкт скасовує норму, коли такі повноваження з-поміж міських рад мали лише ради міст з населенням понад 50 тисяч осіб.
Більше про новації законопроєкту, а також пропозиції МОН до його другого читання – ось тут.
УСПІШНО ЗАВЕРШЕНО ПЕРШИЙ ЕТАП РЕФОРМИ ШКІЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ
Оновлення нормативної бази стало першим етапом реформи шкільного харчування, яка впроваджується за ініціативи Першої леді Олени Зеленської. Норми та Порядок організації харчування у закладах освіти і дитячих закладах оздоровлення та відпочинку було затверджено і опубліковано на сайті Кабінету Міністрів.
Нові норми мають на меті зробити шкільне харчування більш збалансованим та корисним для дітей. У документі міститься інформація про розподіл білків, жирів та вуглеводів, які мають містити страви, пропоновані школярам упродовж дня.
Особливу увагу під час організації харчування приділяють зниженню кількості спожитого цукру. Вміст цукрів у харчових продуктах, призначених для продажу у буфетах, торговельних апаратах, які пропонуються школярам, та у харчових продуктах, що використовуються для приготування готових страв, обмежується на рівні не більш ніж 10 грамів на 100 грамів/мілілітрів харчового продукту.
Докладніше про норми, що запрацюють з 1 вересня 2021 року, а також про реформу шкільного харчування читайте ось тут.
ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ: НОВА РЕДАКЦІЯ ПРОЄКТУ ПОЛОЖЕННЯ
ПРО КОНКУРС ІМ. ПЕТРА ЯЦИКА
Інститут модернізації змісту освіти спільно з МОН підготували проєкт Положення про Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика в новій редакції. Вона передбачає уточнення категорій учасників конкурсу, процедури проведення та перевірки конкурсних робіт, запровадження апеляції, урахування сучасних вимог нормопроєктувальної техніки.
Будемо вдячні за пропозиції та зауваження до проєкту документа! Їх можна надсилати до 10 травня на електронні адреси movakonkurs@ukr.net, o_kotusenko@mon.gov.ua.
Спеціальний вебінар для освітян про вакцинацію від COVID-19, який було заплановано на 15 квітня і який ми анонсували у попередньому листі розсилки, перенесено.
Ми повідомимо про нову дату вебінару, коли вона буде відома. Слідкуйте за анонсами на Facebook-сторінці МОН, а також у листах нашої розсилки.