Новини
Новини від МОН
Колеги, вітаємо!
Сьогодні у нашій щотижневій розсилці читайте про актуальні дати цьогорічного ЗНО, старт Global Teacher Prize Ukraine 2021, рекомендації для потенційних авторів та укладачів модельних навчальних програм для 5-9 класів та про інші важливі новини.
Також у листі – добірка цікавих можливостей і корисних матеріалів для педагогів та учнів.
ЗНО 2021 ВІДБУДЕТЬСЯ У ЗАПЛАНОВАНІ ТЕРМІНИ
Пробне ЗНО, основна та додаткова сесії зовнішнього незалежного оцінювання 2021року відбудуться у заплановані терміни незалежно від рівня епідемічної небезпеки у регіонах. Це передбачено змінами до постанови Уряду від 9 грудня 2020 р. №1236, які ухвалив Кабінет Міністрів.
Отже:
- пробне ЗНО відбудеться 10 квітня,
- основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання – з 21 травня до 15 червня,
- додаткова сесія ЗНО – з 26 червня до 16 липня.
Більше деталей читайте за посиланням. Докладніше про особливості та перебіг ЗНО2021 читайте також на спеціальній сторінці сайту УЦОЯО.
СТАРТУВАЛА ПРЕМІЯ ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ GLOBAL TEACHER PRIZE UKRAINE 2021
Громадська спілка “Освіторія” оголосила про старт п'ятого, ювілейного сезону найпрестижнішої національної премії для вчителів-новаторів Global Teacher Prize Ukraine. Переможець отримає 250 000 гривень, поїздку на Global Education and Skills Forum, а також професійний розвиток та підтримку реалізації власних освітніх проєктів від "Освіторії".
Премія – частина світового руху Global Teacher Prize, "Нобелівки" для вчителів, яку започаткував арабський мільярдер та філантроп Санні Варкі, щоб підкреслити важливість і визнання вчителів на найвищому рівні. Переможець отримує 1 мільйон доларів США. Це одна з найбільших премій у світі за професійні досягнення, а у сфері освіти – перша та єдина премія такого масштабу.
Подати заявку на участь може кожен учитель до 1 серпня на сайті Преміїglobalteacherprize.org.ua. Номінувати улюблених педагогів можуть також учні, батьки, колеги та рідні. Ім’я переможця планується оголосити 2 жовтня 2021 року, у Міжнародний день учителя.
Докладніше про Global Teacher Prize Ukraine 2021 читайте ось тут.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО СТВОРЕННЯ МОДЕЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ПРОГРАМ
ДЛЯ 5-9 КЛАСІВ І ПРИЙОМ ПРОЄКТІВ ПРОГРАМ
Структурні компоненти модельної навчальної програми, її зміст і процедура надання грифа – про це йдеться у методичних рекомендаціях МОН для потенційних авторів та укладачів модельних навчальних програм для базової середньої освіти.
Модельна навчальна програма – документ, що визначає орієнтовну послідовність досягнення очікуваних результатів навчання, зміст предмета або інтегрованого курсу та види навчальної діяльності учнів та учениць. Така програма розробляється на основі Державного стандарту базової середньої освіти.
Щоби проєкт модельної навчальної розглянули для надання грифа, до Інституту модернізації змісту освіти до 30 квітня необхідно подати пакет документів, а сам проєкт програми має містити обов’язкові структурні компоненти.
Які саме документи і компоненти – докладно читайте у цій публікації на сайті МОН. Аось тут завантажуйте самі рекомендації для потенційних авторів та укладачів модельних навчальних програм.
УЧНІВ ШКІЛ ЗАПРОШУЮТЬНА БЕЗКОШТОВНЕ НАВЧАННЯ З АТОМНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ
НАЕК "Енергоатом" оголошує про набір до безкоштовної онлайн-школи, яка допоможе ознайомитися із сучасним становищем та перспективами розвитку атомної енергетики в Україні. Після завершення навчання учасники отримають відповідні сертифікати, рекомендації для стажувань на українських енергетичних підприємствах, а також зможуть відвідати одну з атомних електростанцій.
Взяти участь у наборі на онлайн-школу можуть зокрема і школярі 9-11 класів.
Щоб податись на програму, потрібно:
- написати есе на тему “Перспективи для молоді в атомній енергетиці” (до однієї сторінки),
- заповнити реєстраційну анкету та додати до неї есе у форматі PDF.
Більше інформації – ось тут.
19-23 КВІТНЯ – “СПІЛЬНО СИЛЬНО: ШКІЛЬНИЙ ТИЖДЕНЬ АКТИВІЗМУ”
Освітян та учнів 5-10 класів запрошують стати каталізаторами змін у своїх громадах, долучившись до ініціативи “Спільно Сильно: Шкільний тиждень активізму”, яка цьогоріч триватиме з 19 до 23 квітня.
Шкільний тиждень активізму – це можливість для освітян та учнів проаналізувати сильні сторони своїх громад, згенерувати ідеї та реалізувати одну з них протягом 5 днів.
Докладніше про умови, створення команди, заявку на участь, етапи Тижня та призи читайте тут і у цій публікації МОН.
ВІДЕОКУРС “ОСВІТНІ ПРАКТИКИ В ЧАСИ ІНФОДЕМІЇ”
Міністерство в партнерстві з Академією української преси та ГО “Інтерньюз-Україна” презентували відеокурс “Освітні практики в часи інфодемії”, створений за підтримки Медійної програми в Україні “Інтерньюз-Нетворк”.
Цьому передував посібник ”Освітні практики із запобігання інфодемії, або як не ізолюватися від правди”, підготовку якого розпочали майже рік тому.
Основу відеокурсу становив контент однойменного посібника, оновлений у березні2021 року конспектом лекції та її відеоверсією “Вакцини і вакцинація” задля дебанкінгу неправдивої інформації щодо вакцинації. Переглянути відеопрезентацію лекції “Вакцини і вакцинація” можна ось тут.
Ознайомитися з відеокурсом “Освітні практики в часи інфодемії” можна за цим посиланням.
Більше інформації – на порталі ”Медіосвіта та медіаграмотність”, на сайті Академії української преси та у цій публікації МОН.
УНОРМОВАНО ПИТАННЯ ПЕРЕДПЛАТИ ДЛЯ ВИДАННЯ ПІДРУЧНИКІВ
Уряд ухвалив постанову, згідно з якою розпорядникам бюджетних коштів дозволяється здійснення попередньої оплати послуг, пов’язаних з виданням, придбанням та зберіганням підручників і посібників для здобувачів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти, зокрема для осіб з особливими освітніми потребами та педагогічних працівників.
Необхідність таких змін виникла у зв'язку з тим, що минулого року через поширення COVID-19 була схвалена постанова Уряду, яка забороняла здійснення попередніх оплат товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти. Однак відсутність попередньої оплати могла призвести до затягування процесу видання підручників та посібників для учнів і педагогічних працівників. Задля уникнення таких ризиків Уряд вніс відповідні зміни.
Деталі – за посиланням.
В УКРАЇНІ СТВОРЯТЬ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПОРТАЛ
З РЕФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ШКІЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ
У межах ініціативи першої леді Олени Зеленської буде створено інформаційний портал з метою осучаснення системи шкільного харчування. Портал міститиме всю ключову інформацію, навчальні матеріали, підказки про реформу тощо.
Основне завдання платформи полягає в інформуванні управлінців, педагогів та батьків про зміни в системі харчування та найкращі практики організації харчування у закладах освіти.
На порталі передбачені розділи з рекомендованим меню для шкіл і технологічними картками приготування страв, розділ про харчування для дітей з особливими дієтичними потребами та відеоінструкції на різноманітні теми, зокрема "Сучасні форми організації шкільного харчування", "Впровадження системи HACCP", "Про закупівлі".
До розроблення сайту залучені МОН, МОЗ, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Держпродспоживслужба, експерти Команди підтримки реформ МОН, Центр громадського здоров’я України, Швейцарсько-український проект "Діємо для здоров'я", Асоціація дієтологів України, команда Євгена Клопотенка.
Також змістовну та технічну експертизу для проєкту нададуть Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) і Швейцарсько-український проєкт DECIDE. IT-партнером виступить SoftServe.
Докладніше про це читайте ось тут.
До відома батьків здобувачів освіти закладу!
Відповідно до листів Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації від 22.03.2021 року № 1248, відділу освіти, культури, молоді та спорту Кунківської сільської ради № 300 від 22.03.2021 року ДНУ "Інститут модернізації змісту освіти" в партерстві з ГО "Центр кращого інтернету" проводить онлайн-опитування серед батьків та осіб, які їх замінюють, метою якого є з'ясувати наявну ситуацію і масштаби прогалин у галузі кібербезпеки, проблем конфіденційності персональних даних на сайтах закладів освіти. Опитування проводиться у березні-травні 2021 року на умовах повної анонімності та участь в опитуванні є добровільною. Посилання на опитування
https://docs.google.com/forms/d/1AuAfpbR9xVff4kdHTFdqzX_uAS32X22YQJEJ2uNuqXk/viewform?edit
Учнів 4-х та 9-х класів у 2020-2021 навчальному році звільнено від ДПА
Учнів, які завершують здобуття початкової (4-ті класи) та базової загальної середньої (9-ті класи) освіти, звільнено від проходження державної підсумкової атестації у 2020/2021 навчальному році. Відповідний наказ МОН від 03.03.2021 №273 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за №338/35960.
Рішення ухвалено у зв’язку з установленням для єдиної державної системи цивільного захисту на всій території України режиму надзвичайної ситуації відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів від 25 березня 2020 року №338-р "Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації".
Відповідно до абзацу другого частини п’ятої статті 17 Закону України "Про повну загальну середню освіту", кожен учень має пройти державну підсумкову атестацію за кожний рівень повної загальної середньої освіти з державної мови, математики та інших предметів, визначених центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, крім випадків, визначених законодавством.
Пунктом 6 розділу IV Порядку проведення ДПА встановлено, що здобувачі освіти, які проживають у зоні надзвичайної ситуації природного та техногенного походження, звільняються від атестації за рішенням МОН або місцевих органів управління освітою. Відповідно до пункту 9 розділу IV зазначеного Порядку, здобувачам освіти, звільненим від атестації, у відповідному документі про освіту робиться запис "звільнений(а)".
Відповідно до позицій 32 та 33 розділу ІІ Класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій, перевищення порогового рівня захворюваності людей на грип, гострі респіраторні вірусні захворювання удвічі і більше разів протягом періоду понад 2 тижні у двох та більше адміністративних районах області (Автономна Республіка Крим, міста Київ та Севастополь), містах або в цілому по країні, інфекційні захворювання людей невиявленої етіології віднесено до надзвичайних ситуацій природного характеру.
Зважаючи на це, МОН звільнило від проходження державної підсумкової атестації здобувачів закладів загальної середньої освіти 4-х і 9-х класів у 2020/2021 навчальному році.
У відповідному документі про освіту учнів, звільнених від ДПА, необхідно зробити запис "звільнений(а)".
Таке рішення сприятиме організованому завершенню навчального року учнями, які закінчують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, в умовах поширення на території України COVID-19.
Джерело: сайт МОН України https://mon.gov.ua/ua/news/uchniv-4-h-ta-9-h-klasiv-zvilneno-vid-prohodzhennya-кpa-u-20202021-navchalnomu-roci
Як запобігти небезпечній поведінці дітей в інтернеті
Міністерство освіти і науки України розробило рекомендації щодо проведення заходів, які запобігали б небезпечній поведінці дітей в інтернеті та інформували батьків та школярів з цієї теми.
«Останнім часом збільшилася кількість випадків небезпечної поведінки дітей, що загрожує їхньому життю та здоров’ю. Зокрема, йдеться про вплив соціальних мереж в інтернеті. Для підвищення обізнаності вчителів, керівників закладів освіти, батьків та їхніх дітей МОН розробило рекомендації для проведення додаткових профілактичних заходів закладами освіти серед дітей та інформування батьків», — ідеться на сайті МОН.
Найбільшої уваги щодо профілактики, на думку міністерства, потребують підлітки 12–17 років, оскільки це етап активного формування самооцінки, інтересів, моральних уявлень, соціальних установок та потреби в спілкуванні з однолітками. Під час організації профілактичних заходів учителям варто орієнтуватися на формування навичок безпечної поведінки в цифровому середовищі та здобуття знань щодо:
-прав людей (зокрема, прав у цифровому середовищі)
--електронної участі (в ухваленні рішень);
- збереження здоров’я під час роботи з цифровими пристроями;
-механізмів захисту прав, що порушуються в інтернеті, а також способів отримати допомогу.
Важлива роль родини в запобіганні потрапляню підлітків у небезпечні ситуації в інтернеті.Батькам під час комунікації з дитиною варто, зокрема:
-говорити про безпеку в інтернеті та допомагати розвивати критичне мислення, вчити робити аргументований вибір та нести відповідальність за його результати;
-будувати відкриті та довірливі стосунки з дитиною;
-формувати корисні звички використання ґаджетів і цифрового середовища та підвищувати самооцінку дитини, дозволяти дитині самостійно робити вибір і бути відповідальною за це;
заохочувати користуватися ґаджетами в зонах видимості дорослих;
- встановлювати часові межі користування ґаджетами та контролювати додатки, ігри, вебсайти та соціальні мережі, якими користується дитина, та їх відповідність віку дитини;
-бути уважними до ознак страху чи тривоги, зміни поведінки, режиму сну та апетиту.
У разі виявлення, що дитина стала жертвою будь-яких проявів насильства, експлуатації, вербування або маніпуляцій у цифровому просторі, варто одразу звернутися до Національної поліції України та надіслати повідомлення про правопорушення до департаменту кіберполіції Національної поліції України (цілодобово).
Психологічну допомогу та підтримку можна отримати за номерами телефонів:
- 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних), - 16 111 (безкоштовно з мобільних); Нагадаємо, додаткову інформацію щодо безпеки дітей в інтернеті можна знайти на сайті МОН.
Джерело:сайт Вінницької ОДА
До уваги учасників освітнього процесу
Шановні батьки! Відповідно до наказу по закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с. Кузьминці Кунківської сільської ради № 39 від 12.03.2021 року "Про внесення змін до структури 2020-2021 навчального року" весняні канікули перенесено на 15-19 березня 2021 року.
Дорогі учні! Бажаємо Вам гарно відпочити, цікаво та з користю провести весняні канікули. Ознайомтеся з пам'ятками, які вам надіслали класні керівники. Дотримуйтеся правил поведінки для збереження свого життя і здоров'я!
Цікаві новини від МОН
РЕКОМЕНДАЦІЇ МОН ЩОДО БЕЗПЕКИ ДІТЕЙ У ЦИФРОВОМУ ПРОСТОРІ
Збільшилася кількість випадків небезпечної поведінки дітей, яка загрожує їхньому життю та здоров’ю, зокрема – в соцмережах. Щоб підвищити обізнаність вчителів, керівників закладів освіти, батьків та їхніх дітей, МОН розробило рекомендації для проведення додаткових профілактичних заходів закладами освіти серед дітей та інформування батьків.Право дитини на безпеку та захист є базовим і поширюється на її життєдіяльність як онлайн, так і офлайн. Діти мають право здобувати знання та підтримку у використанні цифрового середовища. Надавати таку підтримку є спільною відповідальністю батьків, педагогічних працівників, суспільства загалом.
Найбільшої уваги щодо профілактики потребують підлітки (12-17 років), оскільки це етап активного формування самооцінки, інтересів, моральних уявлень, соціальних установок та потреби в спілкуванні з однолітками.
Під час організації профілактичних заходів варто орієнтуватися на формування навичок безпечної поведінки в цифровому середовищі та здобуття знань щодо:
- прав людей (зокрема, права в цифровому середовищі);
- електронної участі (в ухваленні рішень);
- збереження здоров’я під час роботи з цифровими пристроями;
- механізмів захисту прав, що порушуються в інтернеті, а також способів отримати допомогу.
Якщо дитина стала жертвою будь-яких проявів насильства, експлуатації, вербування або маніпуляцій у цифровому просторі, варто одразу звертатися до Національної поліції України та надіслати повідомлення про правопорушення до департаменту кіберполіції Національної поліції України. Психологічну допомогу та підтримку можна отримати за номерами телефонів:
Національна гаряча лінія з питань протидії насильству та захисту прав дитини:
0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних), 16 111 (безкоштовно з мобільних);
онлайн-консультація для підлітків у Teenergizer;
чатбот у Telegram і Viber, який допоможе дізнатися, куди звертатися по допомогу.
Докладніше про це читайте ось тут.
У ШКОЛАХ СТАРТУЄ ОСВІТНЯ ПРОГРАМА “СУПЕРГЕРОЇ FAST”
ДЛЯ ПОКРАЩЕННЯ ОБІЗНАНОСТІ ПРО СИМПТОМИ ІНСУЛЬТУ
Щоб навчити дітей розпізнавати перші ознаки інсульту та звертатися за невідкладною медичною допомогою, в українських школах розпочинається освітня програма ”Супергерої FAST”, яку підтримує МОН. Долучитись до програми може кожна школа України.
Концепція НУШ має на меті навчати дітей життєво необхідним навичкам та компетенціям у природний для них спосіб: через гру, співпрацю, спілкування. Запропонована програма є прикладом компетентнісного підходу до навчання та надає дітям важливі знання про основи здоров’я і про те, як звернутися за невідкладною медичною допомогою. Долучитися до програми може кожна школа в Україні. Для цього потрібно лише зареєструватися на сайті. Після реєстрації вчитель отримує безкоштовний доступ до усіх навчальних та методичних матеріалів для проведення тематичних уроків. Програма передбачає 5 інтерактивних занять, після яких діти отримують звання Супергероя FAST та відповідний сертифікат. На підтвердження успішного проходження програми організатори пропонують всім Супергероям FAST фотографуватися в масках та завантажувати фотографії для встановлення рекорду Гіннеса – найбільшого в інтернеті фотоальбому Супергероїв. Долучитися до рекорду можна за посиланням. Маску можна роздрукувати прямо з сайту, або ж виготовити з кольорового паперу. Дізнатися більше про програму і долучитись до супергеройських сімей можна на її сайті та у цьому матеріалі МОН.
ВСЕУКРАЇНСЬКА ШКОЛА ОНЛАЙН СТАНЕ ЧАСТИНОЮ
ЄДИНОГО ДЕРЖАВНОГО ПОРТАЛУ ЦИФРОВОЇ ОСВІТИ
Онлайн-платформа “Всеукраїнська школа онлайн” стане частиною Єдиного державного порталу цифрової освіти “Дія. Цифрова освіта” – Уряд затвердив відповідне Положення.
Вебпортал “Дія. Цифрова освіта” вже сьогодні є універсальним інструментом навчання для людей різних вікових категорій і професій. Він постійно наповнюється освітніми матеріалами, серіалами з одночасною можливістю перевірити (черезЦифрограм) і підвищити рівень цифрової компетентності користувачів.
На порталі також передбачена можливість пройти курси (зокрема, вчителям і школярам) та отримати сертифікати з організації інтерактивного дистанційного навчання, цифрової грамотності для вчителів, підприємництва, фінансової та медійної грамотності, кібербезпеки, штучного інтелекту, діджитал-маркетингу тощо. Водночас платформа “Всеукраїнська школа онлайн” теж активно наповнюється за підтримки міжнародних партнерів. Розробляється мобільний застосунок, триває робота над розширенням функціоналу. Наступний крок – розроблення та затвердження нормативно-правових актів, які визначатимуть порядок наповнення ВШО освітніми матеріалами, уроками, а також унормування процедури проведення експертизи цих матеріалів. Докладніше про це читайте за посиланням.
СТАРТУВАВ ПРОЦЕС РОЗРОБЛЕННЯ НОВОГО ПОРЯДКУ
КОНКУРСНОГО ВІДБОРУ ПІДРУЧНИКІВ
В Інституті модернізації змісту освіти стартував процес розроблення нового порядку конкурсного відбору підручників. Основна мета – розв’язання проблем якості шкільної літератури, які накопичувалися впродовж попередніх декількох років. Згідно з проєктом нового порядку, повні електронні версії підручників будуть доступними на всіх етапах конкурсного відбору. Буде забезпечено відкритість та прозорість проведення кожного етапу конкурсу, а надання підручникам грифів відбуватиметься до початку проведення конкурсного відбору за результатами розгляду їх експертними комісіями. Також особливу увагу буде приділено дизайнерському виконанню підручників, дотриманню санітарно-гігієнічних вимог до них. Деталі про це – за посиланням.